Biztonságos Internet Napja (SID)- 2025

Mit tehetünk mi egy digitálisan tudatosabb világért?

A Biztonságos Internet Napját (Safer Internet Day, SID) minden év február első keddjén ünnepeljük világszerte. Az esemény ötlete 2004-ben vetődött fel az EU SafeBorders projektjének kezdeményezéseként, majd az Insafe hálózat (Better internet for kids) 2005 óta rendezi meg, évenként. Az eseménysorozat célja a fiatalok online biztonságának növelése és a tudatos internethasználat előmozdítása volt. Azóta a kezdeményezés globálissá vált, és jelenleg már több mint 180 ország csatlakozott hozzá. Magyarországon először 2009-ben emlékeztünk meg róla.

Miért van szükség a Biztonságos Internet Napjára?

A digitális tér egyre nagyobb szerepet játszik az életünkben, és ezzel együtt nőnek az online kockázatok is. A Biztonságos Internet Napja arra hívja fel a figyelmet, hogy a kiberbiztonság, az adatvédelem és az etikátlan online magatartások elleni fellépés mindannyiunk közös felelőssége. Ezen a napon számos oktatási kampány, workshop és iskolai program segíti a gyermekeket, szülőket és tanárokat az internetbiztonság tudatosabb kezelésében.

Milyen területekre fontos ilyenkor felhívni a figyelmet?

Gyermekvédelem: A fiatalok az egyik legveszélyeztetettebb csoport az internetes visszaélésekkel szemben. A megfelelő oktatás és felvilágosítás segít csökkenteni a kockázatokat.

Adatvédelem és magánszféra: A személyes adatok védelme elengedhetetlen a digitális korban. A felhasználók tudatossága kulcsfontosságú az adathalászat, az adatlopás és egyéb online csalások elkerülése érdekében.

Kiberbiztonság: Az erős jelszavak használata, a kétlépcsős hitelesítés (2FA/MFA, ennek fontosságáról később részletesen is írunk) és a gyanús linkek felismerése, elkerülése mind hozzájárul az online biztonsághoz.

Online zaklatás elleni küzdelem: A cyberbullying egyre növekvő probléma, amely jelentős hatással lehet a mentális egészségre. A tudatos és felelős internethasználat segít csökkenteni ezt a jelenséget.

Hogyan csatlakozhatunk az eseménysorozathoz?

A Biztonságos Internet Napja mindenki számára nyitott. Az iskolák és szervezetek kampányokat indíthatnak, előadásokat szervezhetnek, vagy akár egyszerűen megoszthatják a biztonságos internetezés alapelveit a közösségi médiában. Fontos, hogy egyénileg is tegyünk a digitális biztonságért, például rendszeresen frissítsük jelszavainkat, ellenőrizzük adatvédelmi beállításainkat, és tudatosan kezeljük online jelenlétünket. Illetve segítsük azokat, akik vagy még járatlanok (túl fiatalok) ahhoz, hogy elég tapasztalatuk legyen, vagy hirtelen „csöppentek” a digitális világba, így koruknál fogva nem biztos, hogy megfelelő tapasztalattal, gyakorlattal rendelkeznek. Az EU SID honlapja itt érhető el: SID Homepage

Magyaroszágon is több helyszínen csatlakozhatunk az eseményhez. Például meglátogathatjuk a Safer Internet Center rendezvényét, melyet 2025. február 11-én (kedden) rendeznek, Budapesten, a Magyar Telekom Székházban. (Ha esetleg valaki erről most lemaradna, akkor is érdemes a szervezet weboldalát folyamatosan látogatni, a mindig frissülő, hasznos, – nem csak – a gyerekek biztonságos online jelenlétét támogató tartalmakért!) Illetve az UNICEF Magyarország, a Biztonságos Internet Napjához kapcsolódóan is hasznos információkkal szolgál. (De ha csak a keresőnkbe rákéresünk a „Biztonságos Internet Nap” kifjezésre, biztosan találkozunk a saját környezetünkben is rendezvényekkel.)

A technológia fejlődése megállíthatatlan, de a felelős internethasználat rajtunk, mindannyiunkon múlik. Ünnepeljük együtt a Biztonságos Internet Napját, és tegyünk közösen egy biztonságosabb digitális világért az év minden napján!

error: Content is protected !!
TriplaTeam
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.