Igen, előszó. Tudom, furcsa.

Egy könyvnek szokott előszava lenni, egy blognak, bejegyzésnek nem. De lehet, hogy fogsz még itt olvasni egyéb furcsaságot is. 😉

Azért adtam ezt címet, és nem egy “Bemutatkozás”, “Kik vagyunk mi” stb. elnevezést, mert ez az oldal kicsit más lesz. Találtok majd itt olyan tartalmakat, amik mindenkinek, – aki valamilyen módon is kapcsolatba kerül az internettel, informatikával – hasznos lehet, és lesznek olyan, kifejezetten ismeretterjesztő, oktató tartalmak is, amiken keresztül gyakorolni lehet a biztonságos használatot. A jövőben tegeződést fogok használni, nem tiszteletlenségből, csak az egyszerűség kedvéért, és mert úgy gondolom, a korom alapján ezt már megtehetem, az olvasók többségével… 🙂 

Hogy ki vagyok én, és miért veszem magamnak a bátorságot, hogy tartalmakat osszak meg? Mondhatnám, hogy már óvodában is számítógép volt a jelem :D, de ez nem lenne igaz. (Talán cseresznye…). Viszont, amint lehetőség volt rá, már fakultációként “felvettem” ezt a tárgyat. Nem lett belőlem “hivatalos” informatikus. Viszont talán pont ezért, lehetőségem volt, és van jobban átlátni az élet minden területét körülvevő digitalizációt. Mivel gyakorlatban használom, az elmúlt “több-tíz-éves” tapasztalom alapján talán átfogóbb a képem, min másoknak. Az egyszerű kiadványszerkesztéstől, hivatalos dokumentumok készítéséig, táblázatkezeléstől a weboldalszerkesztésen át, az online konferencia szervezéséig mindennel foglalkoztam az elmúlt huszon….(sok) évben.

Mióta gyermekeim vannak, azóta pedig még fontosabb, hogy őket is biztoságban tudjam, az online térben is. Ezért az elmúlt néhány évben jobban “beleástam” magam az információbiztonság témakörébe, és úgy tűnik ez egy kiapadhatatlan terület. Nem csak a sokszínűsége, hanem az egyszerűsége miatt is. Tudom, ez most talán sokaknak ellentmondást jelent, de higgyétek el nagyon egyszerűek a szabályok, amelyeket betartva sok incidens, probléma megelőzhető lenne. És talán pont az egyszerűsége, “evidenssége” miatt nem veszik sokan észre…

Azt mondják a gyerekek azt utánozzák, amit a szüleiktől látnak. Hát az én gyerekeim ebből a szempontból, – egyesek szerint – többszörös hátrányból indulhattak, mások szerint szerencsések. Sajnos (vagy nem), mióta látnak engem otthon dolgozni, csak azt láthatják, hogy a “gépnél ülök”. Na nem egész nap… de szinte minden nap. Hogy ez jó példa-e? Nem tudom, majd az idő megmutatja. De az biztos, hogy mióta az “eszüket” tudják, és ők is elkezdtek akár számítógépet, akár mobilt használni, néhány alapszabály le van fektetve. És szerencsére, úgy tűnik, ezt már nem felejtik el, a “vérükké” vált… Azt mondják sokszor a gyerekek tanítják a szüleiket. Itt fokozottan érvényes lehet ez. Persze, ha a szülők is hagyják magukat tanítani. 😉

Az életünk nagyon sok területe az elmúlt egy évben átkerült az online térbe. Azok, akik szinte semmilyen formában nem használták az internetet, most vagy a home office, vagy az online oktatás, vagy csak a családi kapcsolattartás miatt rákényszerültek erre. Sokan kerestek meg kérdésekkel mobil alkalmazásokkal, biztonságos internethasználattal, de általános informatikai, szövegszerkesztői, iskolai informatikai tananyag magyarázatával kapcsolatban. Ezekre a válaszok számomra bár egyértelműek, úgy tűnik sokaknál a biztos alapok hiányoznak. Ezt ahhoz tudnám hasonlítani, mintha hirtelen (nekem, aki soha nem dolgoztam még gyárban) el kellene kezdenem egy gyártósoron dolgozzak és előtte senki nem mondja meg, milyen gombot nyomhatok meg, és mihez ne nyúljak inkább, mert szétcseszem a rendszert… 🙂

Ebben fogok segíteni!  

Hogy tudd, neked melyik gombot kell nyomni.

Sokfélék vagyunk, így tudom, hogy mindenkinek másmilyen megközelítés, magyarázat lehet érthető. Én mindig azt mondom, hogy ne higgy el semmit elsőre. Amit én mondok/írok, azt sem. Járj utána! Nézd meg, próbáld ki saját magad! Olvass utána több helyen. Tudom, időbe telik. De hidd el, ez az egyik legfontosabb lecke, amit meg kell tanulj. Ha már egy kicsivel több időt szánsz az olvasásra, szinte a problémák 80%-át megelőzheted! Csak ennyivel. Hogy elolvasod, amit leírtak. Nem csak átolvasod, hanem meg is érted, amit olvasol.

Ami itt NEM LESZ:

Nem fogok programozást tanítani, ahhoz olvass tovább. Nem fogok szakembereket, informatikusokat kiképezni, ahhoz is keresgélj máshol. Nagyon jó képzések érhetők már el online is. Nem fogok szakszavakat használni (kivéve, ami nagyon szükséges, de el is magyarázom közben), ha ezt szeretnéd olvass/keresgélj tovább máshol.

Amit itt KAPNI FOGSZ:

Érthető magyarázatokat a mindennapi informatikai kérdéseidre. Bár itt az “informatikai” kifejezés nem igazán pontos, kifejezőbb lenne, a “hogyan használd biztonságosan a mobilod, számítógéped, IT/IOT eszközöd”, de ez már jó hosszú volna…. 🙂 Híreket olvashatsz aktuális informatikai problémákról, javaslattal, hogy kerüld el őket. Az infoClub keretében a klubtagok heti 1 videóleckén keresztül ismerkednek majd meg egy-egy fontos informatikai területtel, melyek mindegyikéhez játékos tesztfeladatok, kvízek fognak kapcsolódni, heti személyes konzultációs lehetőséggel.

Célom, hogy egyszerűen, és TÉNYLEG érthetően mutassam meg mire kell figyelned.

Ha úgy érzed, ez neked nem elég, nyugodtan lépj tovább. Kívánom, hogy találd meg azt, aki a “te nyelveden” beszél!

Ha ez az amit keresel, maradj az oldalon, térj vissza, és olvass! 🙂 Amint megnyílik az infoClub, csináld a feladatokat, hogy ha bármikor hirtelen kell dönts, zsigerből a jó helyre kattints.

Bármi megjegyzésed, kérdésed van, keress ITT.

És igaz, hogy ma április 1-je van, de ez nem áprilisi tréfa! 😉
error: Content is protected !!