Fizessünk, vagy ne? ( megint) ez itt a kérdés

Sokan kaphattak a fejükhöz a napokban, váratlan, zsaroló tartalmú (extortion) levelek miatt.

A létük már régóta jól ismert, a szokásos folyamat: érkezik egy email a postafiókunkba, lehet, hogy úgy tűnik saját magunktól, melyben arról értesítenek bennünket, hogy uralmat szereztek a számítógépünk/IT rendszerünk felett, és egy bizonyos összeg megfizetése után, vagy visszaadják az irányítást a mi kezünkbe, vagy …

A jelenlegi levelek (sextortion) arról szólnak, hogy bejutottak a számítógépünkbe és kompromittáló felvételt készítettek rólunk a számítógépünk kamerájával, melyet – ha nem fizetjük ki az 1350 USD értékű bitcoint a számlájukra – nyilvánosságra hoznak, megosztanak a családdal.

Példa egy magyar nyelvű üzenetre:

…………..

Valamint egy angol nyelvű példa, ahol más a zseb száma, ezért érdemes lehet mindkettőt beállítani a levélszemét (spam) szűrő beállításaiban.

Mielőtt elkezdünk utánaolvasni, hogy hogyan kell bitcoint utalni, vagy azon aggódni, hogy mit fog ehhez szólni a családunk, gondolkozzunk kicsit:

Mennyi esélye van annak, hogy tényleg készíthettek rólunk ilyen felvételt???

Valószínű az olvasók 99%-a ilyenkor észbe kap, hogy valóban. Semmi esély erre. A maradék 1% pedig még egy kicsit jobban kétségbe esik.

A legjobb amit tehetünk, hogy figyelmen kívül hagyjuk a levél tartalmát, és egyúttal bővítjük a levelezőnk spam-szűrő beállításait.

Az NKI (Nemzeti Kibervédelmi Intézet) is felhívta erre a figyelmet, ajánlásuk itt olvasható: Riasztás az interneten terjedő, zsaroló hangvételű levelekkel kapcsolatban

error: Content is protected !!